ISPITIVANJE I LEČENJE STERILITETA
Sterilitet ili infertilitet se definiše kao izostanak trudnoće nakon jedne godine odnosa bez kontracepcije. U ovakvim slučajevima neophodno je potražiti stručnu pomoć. Period od godinu dana se uzima kao vremenska odrednica jer 85–90% parova ostvari trudnoću u ovom periodu, a najčešće se to desi u prvih šest meseci. Sa druge strane, infertilitet se javlja s učestalošću oko 15% u zavisnosti od populacije, s tim što poslednjih godina možemo uočiti nešto veću učestalost infertilnih parova.
Glavni uzroci steriliteta
Najčešći razlozi neplodnosti (steriliteta), kada uzmemo u obzir uzroke koji dolaze i od strane žene i muškarca su sledeći:
Poslednjih godina se susrećemo sa zabrinjavajućim porastom muškog infertiliteta. Iako nema adekvatnog objašnjenja za sve češću neplodnost muškaraca, razloge treba tražiti u modernom načinu života koji karakterišu stres, nepravilna ishrana i tehnološki razvoj, koji, osim benefita, nosi i negativne posledice o kojima se malo zna.
Kako se ispituje i tretira neplodnost kod žene
Način ispitivanja infertiliteta se značajno izmenio prethodnih decenija, a glavni uzrok je upotreba arteficijalnih reproduktivnih tehnologija (ART), i to najpre intrauterine inseminacije (IUI) i vantelesne oplodnje (IVF).
Koraci koji se preduzimaju u ispitivanju neplodnosti kod žene su:
Uzroci koji se ovim ispitivanjima prepoznaju i koji dovode do nemogućnosti začeća u slučaju žene su:
U većini slučajeva kao regularni postupak u lečenju bilo ženskog ili muškog steriliteta primenjuje se postupak stimulacije ovulacije čime se povećava stopa ostvarenih trudnoća nezavisno od toga o kom se vidu arteficijalnih reproduktivnih tehnologija radi (intrauterina inseminacija ili IVF).
Jedna od nezaobilaznih ginekoloških intervencija je i folikulometrija – ultrazvučni pregled kojim se pregleda i prati kako napreduje rast folikula na jajniku i sazrevanje materične sluzokože. Radi se kao deo procesa vantelesne oplodne ali i kao procedura u okviru priprema za insemenaciju )određivanje idealnog trenutka za plodonosan odnos).
Kako se ispituje i tretira sterilitet kod muškarca
Prva analiza koju treba uraditi je spermogram kojim se ispituje kvalitet sperme i urološki pregled a nakon toga i hormonska ispitivanja i eventualna biopsija testisa.
Loš spermogram podrazumeva neki od sledećih problema ili više njih istovremeno:
Razlozi se kreću od genetskih do stečenih, starosnih, posledica loših životnih navika i uticaja sredine. Od početka prošlog veka broj spermatozoida se smanjuje i svedoci smo neke vrste spore epidemije neplodnosti.
Tretman može biti različit i menjao se sa razvojem medicine pslednjih decenija. U najboljem slučaju promena životnnih navika kod muškarca može samo po sebi dovesti do kvalitetnije spermatogeneze i omogućiti uspešnu oplodnju.
Medicinska praksa u tretmanu muškog steriliteta uključuje procedure asistirane reprodukcije (intrauterina insemenacija i vantelesno oplođenje) a posebni pomak je došao sa uvođenjem posebnih procedura obrade sperme i ICSI metode (ubacivanje spermatozoida u jajnu ćeliju pod kontrolom mikroskopa).